Статьи

Гаджети «made in Ukraine»: рецепти довголіття

18 мая, 2015. 04:05 Олег Николаев
Компанія «Навігатор» — фактично єдиний вітчизняний виробник, який спробував організувати виробництво мобільних пристроїв в Україні та зміг досягти успіху. Наразі у компанії є власні потужності під Києвом по складанню планшетів марки Impression ImPad, хоча виробництво смартфонів під брендом ImSMART «Навігатор» поки що залишив в Китаї. Як отримати позитивний результат на українському ринку мобільних гаджетів і коли в Україні буде повноцінне виробництво сучасної електроніки, а не лише програмного забезпечення — про це розказує Олександр Костюк, технічний директор компанії «Навігатор».

Channel4IT: Як змінився ІТ-ринок за останній рік? Наскільки сильно вплинув на нього економічний та політичний стан в країні, а також девальвація національної валюти?

Олександр Костюк: Наразі спостерігається падіння в усіх сегментах ринку. Так, в сегменті десктопів за минулий рік відбулося падіння з 56 тисяч одиниць до 36,5 тисяч. Притому в десктопах ми все ще перші, наша частка складає 9,6%, в той час як у найближчого конкурента Lenovo — всього 2,5%, за ним іде RIM2000, у якого ще менше. В групі серверів ми збільшили нашу ринкову долю і зайняли друге місце на ринку з часткою 14,5% (після HP, але перед Dell), хоча загальна кількість випущених серверів зменшилася. Бо якщо в 2013 році ми виробили приблизно 1200 одиниць, то в минулому році — тільки 980 одиниць.

По планшетам наші обсяги також зменшилися: в 2013 ми випустили 124 тисячі пристроїв, а в минулому — 95,6 тисяч, падіння склало 20%. Притому ми займаємо 4-5 місце по частці ринку, в залежності від типу аналітичної оцінки. Всі інші напрямки — відеореєстратори, моноблоки, електронні книжки — ми практично закрили. Напрямок ноутбуків також призупинили, ці пристрої ми будемо постачати тільки під спеціалізовані проекти. Хоча в нас є також деякі рішення для освіти, але ми будемо їх розвивати тільки під конкретні проекти. Тобто залишилося лише 4 основних напрямки: смартфони, планшети, десктопи та сервери.

C4IT: Компанія «Навігатор» мінімум два рази намагалася вийти на ринок ноутбуків, але кожного разу через рік-два згортала свою діяльність в цьому напрямку. Що саме вас зупиняло?

О.К.: Це дуже конкурентний і нізькомаржинальний ринок, який потребує значних інвестицій в маркетинг та рекламу. Притому ці фінансові вкладення потім важко окупити. В той час як великі компанії, що мають значну частку на ринку, отримують гроші для маркетингу за рахунок акціонерного капіталу.

Крім того, я вважаю, що ноутбук як пристрій — неперспективний, адже в подальшому їх будуть витісняти з ринку трансформери — detachable-пристрої «два-в-одному», тобто такі, що можна розглядати і як ноутбуки, і як планшети. Подібні варіанти ми аналізуємо і, можливо, в подальшому будемо виробляти. Дані пристрої випускають, наприклад, деякі тайванські виробники, але я сподіваюсь, що наш продукт буде набагато дешевше. Та поки що це лише плани на перспективу.

C4IT:  Що вас найбільше вразило на останньому Mobile World Congress?

О.К.: Чесно кажучи, я не побачив особливо проривних ідей. Можу лише сказати, що ринок поступово розвивається, удосконалюються певні компоненти. Також я не побачив особливого прориву і в пристроях від Apple.

C4IT: Пару років тому на ринок мобільних процесорів вийшла Intel. Чи ви розглядаєте можливість використання чипів від цього вендора?

О.К.: Ми аналізуємо можливість використання чипів Bay Trail при розробці detachable-платформи. Крім того, ми зараз тестуємо процесори Intel для планшетів, порівнюємо з продуктами MTK.

C4IT: Через пару місяців Україна нарешті вступить в еру 3G. Наскільки ви відчуваєте попит серед споживачів на пристрої з 3G-модулем?

О.К.: Наразі споживачі все частіше купують планшети з підтримкою 3G. Поки що обсяг збуту таких продуктів менше, ніж більш дешевих моделей виключно з модулем Wi-Fi, але попит росте.

Тут треба враховувати два фактори. З одного боку, споживач зараз дуже чутливий до ціни, тому що його дохід зафіксований в гривні і не зростає. З іншого боку, оскільки у нас Wi-Fi-мережі не настільки розповсюджені, як в деяких містах Європи, то для багатьох користувачів, особливо якщо вони часто подорожують чи бувають у відрядженні, потрібна підтримка 3G. І в такому випадку споживач готовий доплатити за наявність 3G-модему.

C4IT: Компанія «Навігатор» позиціонує себе як національний виробник. В той же час в ваших продуктах поки що не помітна певна українська адаптація, наприклад, ігри чи інше програмне забезпечення від українських розробників, або національна символіка в шпалерах. З чим це пов’язано?

О.К.: Певні просування в цьому напрямку вже є: ми розробляємо власні шпалери та екранні заставки. Стосовно програмного забезпечення скажу, що коли ми зашиваємо в Firmware ряд програм, користувач їх видалити вже не може. А з цього факту незадоволені великі торгівельні мережі, адже в них є свій додатковий бізнес, який полягає в тому, що вони продають користувачу послуги по встановленню різних мобільних програм. І ці мережі дуже негативно реагують, коли на смартфоні вже встановлене програмне забезпечення, бо втрачають заробіток.

Тим не менше, ми зараз співпрацюємо з Києво-Могилянською академією стосовно розробки деяких додатків, які були б суто національні та локалізовані під український ринок.

C4IT: З вашої точки зору, які основні переваги продуктів Impression на ринку мобільних гаджетів?

О.К.: Наш бренд, по-перше, досить відомий, по друге, ми маємо розвинуту мережу сервісних центрів. По третє, ми не беремо ODM-виріб в чистому вигляді. Деякі моделі «Навігатор» може доробляти, тому вони виходять на ринок пізніше.

Ми несемо відповідальність за якість товару, вносимо зміни як в ПЗ, так і hardware, щоб було менше енергоспоживання та краще виконано тепловідведення. Зараз ми працюємо над тим, що в наших пристроях була більш якісна камера.

Одна з проблем в нас була пов’язана з батареями. Потрібно було досягти більшого терміну їх роботи. Тому ми налаштували партнерські відносини з виробниками і зараз в нас є окремий партнер по виробництву акумуляторів в Китаї. Тому в той же самий об’єм ми можемо втиснути більшу ємність.

Далі ми вирішували проблеми з постачальниками дисплеїв. Ми купуємо додатково більш якісні екрани, щоб відсоток битих пікселів був мінімальним. Окрім того, ми маємо центр контролю якості як в Китаї, так і в Україні, а також інженерний склад, який постійно працює в Китаї. Візьміть також до уваги 100-відсотковий контроль всієї продукції. За рахунок цього в нас менше відсоток браку, ніж у конкурентів.

C4IT: Чи плануєте ви розвивати свій магазин мобільних застосунків ImStore?

О. К.: Так, але справа в тому, що зараз дуже складна економічна ситуація, тому ми не можемо робити великі інвестиції суто з економічної точки зору. Я вважаю, що як тільки буде зростати обсяг продажу, ми, безумовно, почнемо інвестувати в ImStore. Адже при поточній ситуації ми не можемо скласти план навіть на півроку, все на ручному керуванні.

C4IT: Як відомо, чиста версія Android постачається тільки з Google Nexus. Всі інші розробники використовують адаптований варіант цієї ОС. Яку версію використовуєте ви?

О.К.: В нас є інженери, які підбирають оптимальну доопрацьовану версію. По-перше, це пов’язано з драйверами під «залізо». По друге, мова іде про додатки: ми їх тестуємо, щоб вони нормально працювали. Притому повинна бути максимальна енергоефективність та продуктивність.

C4IT: То чи зможуть ваші користувачі перейти на більш нову версію Android?

О.К.: Ми плануємо випускати оновлення, але все залежить від моделі. Якщо під певні компоненти будуть написані драйвери для Android 5.x, тоді ми зможемо випустити оновлення. В іншому випадку нам буде дуже важко це зробити, адже новий драйвер має створити саме виробник компонентів.

Наразі ми розробляємо проект автоматичного оновлення, але поки що не готові його запустити. Крім того, ми відстежуємо відсоток закачування нових версій Android на наших сайтах і поки що він не дуже великий. В будь-якому випадку, це буде доступно не для всіх моделей. Проведу аналогію з Windows: буває так, що виходить нова версія ОС, а драйвера для принтера під нову Windows немає. Разом з тим розробка драйверу власними силами може коштувати від кількох тисяч до декількох десятків тисяч доларів.

C4IT: Які є перспективи розширення вкладу українських спеціалістів в розробку та виробництво мобільних пристроїв?

О.К.: Все залежить від обсягів продажу кожної моделі. Чим значніше вони будуть, тим більше буде участь наших спеціалістів в розробці. Теж саме стосується виробництва окремих компонентів: наприклад, для виробництва материнських плат обсяги повинні складати від 500 тисяч та вище. Лише в цьому випадку є сенс ставити SMT-лінію для друку електронних плат.

C4IT: Компанія «Навігатор» планує виходити на зарубіжні ринки?

О. К.: Так, подобні наміри є. Але більш детальні плани розголошувати поки що не можу. Лише скажу, що з новими моделями ми плануємо виходити саме на іноземні ринки. Тоді ми зможемо збільшити обсяги і рухатися в напрямку більшої деталізації виробництва в Україні.

Материалы по теме:
Комментарии: